- Mfr. #:
- RS014R05A0PAGY
- Description:
- SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Actuator-Orientation | Top Actuated |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Product Category | Tactile Switches |
| Actuator-Type | Standard |
| Circuit | SPST-NO |
| Series | RS, COMAX |
| Termination-Style | PC Pin |
| Switch-Function | Off-Mom |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Manufacturer | C&K Components |
| Packaging | Bulk |
| Outline | 6.00mm x 6.00mm |
| Actuator-Height-off-PCB-from-Pins | 4.30mm |
| Operating-Force | 130gf |
| Contact-Rating-Voltage | 0.05A @ 12VDC |
| Ingress-Protection | - |
| Illumination-Voltage-Nominal | - |
| Features | - |
| Illumination-Type-Color | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
RS014R05A0PAGY Price & Stock
C&K Components RS014R05A0PAGY pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RS014R05A0PAGY-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Master Electronics | RS014R05A0PAGY | - | - | - | - | - | 1.85 | 2019-12-30T09:59:03Z |
| Onlinecomponents.com | RS014R05A0PAGY | - | - | - | - | - | 1.85 | 2019-12-30T12:15:09Z |
| Sager Electronics | RS014R05A0PAGY | - | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:03:36Z |
| Hawk Electronics | RS014R05A0PAGY | - | - | - | - | - | - | 2019-12-28T16:17:46Z |
Alternate Names
C&K Components has several brands around the world that may have alternate names for RS014R05A0PAGY due to regional differences or acquisition. RS014R05A0PAGY may also be known as the following names:
- C&K
- CKCOMP
- C&K COMPONENTS INC
- C&K SWITCHES
- C&K SWITCH
- C AND K COMPONENTS
- C & K COMPONENT
- C&K Components Corp
- C&K COMPONEN
- C&K/ITT CANNON
- C&K COMPO
- C AND K
- ITTE
- C & K COMPON
- C&K COMPONENTS (VA)
- C&K Switc
- C&K Components (Schadow)
- RAFI-USA INC / C&K COMPONENTS
- ITT/C&K
- C & K Components Incorporated
- C & K TECH
- C&K/NONE
- C & K
- ITT / C&K Components
- C&K/ITT