- Mfr. #:
- RTE1602N43
- Description:
- SWITCH ROTARY DIP HEX 100MA 30V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Actuator-Type | Rotary with Shaft |
| Actuator-Level | Raised |
| Series | RTE |
| Termination-Style | PC Pin |
| Washable | No |
| Circuit | Hexadecimal |
| Contact-Finish | Gold |
| Product Category | DIP Switches |
| Manufacturer | C&K Components |
| Contact-Material | Bronze |
| Voltage-Rating | 30VDC |
| Number-of-Positions | 16 |
| Current-Rating | 100mA |
| Height-Above-Board | 0.321" (8.15mm) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Features | - |
More Information
We can supply C&K RTE1602N43, use the request quote form to request RTE1602N43 pirce, C&K Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
RTE1602N43 Price & Stock
C&K Components RTE1602N43 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | RTE1602N43 | 10 | 31.80 | 31.80 | 31.80 | 19.08 | 8.46 | 2019-12-25T12:07:41Z |
| Electro Sonic | RTE1602N43 | 10 | 32.76 | 32.76 | 32.76 | 19.65 | 8.71 | 2019-12-25T09:19:01Z |
| Master Electronics | RTE1602N43 | 10 | 31.80 | 31.80 | 31.80 | 19.08 | 8.46 | 2019-12-25T10:07:07Z |
| North Star Micro | RTE1602N43 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
C&K Components has several brands around the world that may have alternate names for RTE1602N43 due to regional differences or acquisition. RTE1602N43 may also be known as the following names:
- C&K
- CKCOMP
- C&K COMPONENTS INC
- C&K SWITCHES
- C&K SWITCH
- C AND K COMPONENTS
- C & K COMPONENT
- C&K Components Corp
- C&K COMPONEN
- C&K/ITT CANNON
- C&K COMPO
- C AND K
- ITTE
- C & K COMPON
- C&K COMPONENTS (VA)
- C&K Switc
- C&K Components (Schadow)
- RAFI-USA INC / C&K COMPONENTS
- ITT/C&K
- C & K Components Incorporated
- C & K TECH
- C&K/NONE
- C & K
- ITT / C&K Components
- C&K/ITT