- Mfr. #:
- S4E315-AC08-07
- Description:
- AC Fans AC Axial Fan
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | ebm-papst |
|---|---|
| Brand: | ebm-papst |
| RoHS: | Y |
| Features: | With Guard Grille |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Series: | S4E315 |
| IP Rating: | IP44 |
| Subcategory: | Fans, Blowers & Accessories |
| Bearing Type: | Ball |
| Type: | Axial |
| Product Type: | AC Fans |
| Product Category: | AC Fans |
| Product: | AC Axial Fans |
| Current Type: | AC |
| Unit Weight: | 8.157 lbs |
| Pressure Type: | 65 Pa |
| Frame Dimensions - mm: | 400 mm L x 150 mm W x 400 mm H |
| Height: | 400 mm |
| Length: | 400 mm |
| Size: | 315 mm |
| Operating Supply Voltage: | 230 VAC |
| Speed: | 1530 RPM |
| Width: | 150 mm |
| Power Rating: | 135 W |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
S4E315-AC08-07 Price & Stock
EBM-Papst S4E315-AC08-07 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 381-3571-ND | 7 | 2312.73 | 1957.01 | 1778.46 | 1778.46 | 1778.46 | 2020-01-07T13:48:20Z |
| Onlinecomponents.com | S4E315-AC08-07 | 8 | 1961.87 | 1863.81 | 1685.81 | 1348.87 | 1348.87 | 2020-01-07T01:29:46Z |
| Mouser | 5912-S4E315-AC08-07 | 7 | 2547.58 | 2207.37 | 1748.88 | 1748.88 | 1748.88 | 2020-01-07T01:29:46Z |
| Verical | S4E315-AC08-07 | 7 | 2070.94 | 1967.46 | 1869.04 | 1869.04 | 1869.04 | 2020-01-06T18:28:56Z |
| Electro Sonic | S4E315AC0807 | 8 | 2020.73 | 1919.73 | 1736.39 | 1389.33 | 1389.33 | 2020-01-07T09:18:14Z |
| Master Electronics | S4E315-AC08-07 | 8 | 1961.87 | 1863.81 | 1685.81 | 1348.87 | 1348.87 | 2020-01-07T10:07:15Z |
| Avnet | S4E315-AC08-07 | - | - | 2079.91 | 1763.81 | 1763.81 | 1763.81 | 2020-01-08T02:20:56Z |
| Sager Electronics | S4E315-AC08-07 | - | 2078.36 | 1900.20 | 1900.20 | 1900.20 | 1900.20 | 2020-01-07T14:08:23Z |
| Newark | 79R8475 | 7 | - | 1942.43 | 1723.53 | 1723.53 | 1723.53 | 2020-01-07T03:14:07Z |
Alternate Names
EBM-Papst has several brands around the world that may have alternate names for S4E315-AC08-07 due to regional differences or acquisition. S4E315-AC08-07 may also be known as the following names:
- PAPST
- EBM
- EBM PAPST INC
- PAP
- EBM-Papst Industries Inc
- EBM INDUSTRIES
- EBM Pabst
- EBMPAP
- EBM INDUSTRIES INC
- EBMPAPS
- EBMP
- Ebm-Papst Industries
- Papst Fan
- PAMOTOR/EBM PAPST
- Papst/Ebm Fans
- PABST
- PAPST/ AT&T
- EBMPAPSTINCORPORATED
- EMB PAPST
- Papst Fans (Pamotor)
- EBM-PAPST ST GEORGENN GMBH &CO KG
- AT&T EBM
- EBM-PAPST MULFINGEN GMBH & CO KG
- DES / EBM PAPST INC
- EBM
- Papst