- Mfr. #:
- SC16IS750IBS,151
- Description:
- UART Interface IC UART I2C/SPI
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray Alternate Packaging |
|---|---|
| Protocol | RS232, RS485 |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Product Category | Interface - Controllers |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Function | Controller |
| Current-Supply | 6mA |
| Package-Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier-Device-Package | 24-HVQFN (4x4) |
| Voltage-Supply | 2.5V, 3.3V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 95°C |
| Series | - |
| Standards | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SC16IS750IBS,151 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SC16IS750IBS,151 Price & Stock
NXP Semiconductors SC16IS750IBS,151 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SC16IS750IBS,151 | 156 | 11.27 | 11.27 | 10.02 | 9.17 | 9.17 | 2020-01-15T09:50:55Z |
| Avnet | SC16IS750IBS151 | - | - | - | - | 8.85 | 8.43 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Avnet | SC16IS750IBS,151 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Newark | 70R8987 | 1 | 3.50 | 3.50 | 3.50 | 3.50 | 3.50 | 2020-01-09T13:26:30Z |
| Avnet Europe | SC16IS750IBS,151 | 450 | 14.04 | 13.62 | 12.63 | 12.63 | 12.63 | 2020-01-15T08:30:01Z |
| Farnell | 2776216 | - | 19.26 | 19.26 | 13.58 | 9.85 | 8.87 | 2020-01-16T02:48:27Z |
| LTL Group | 5408741 | 3,870 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Classic Components | SC16IS750IBS,151 | 755 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Quest | SC16IS750IBS,151 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-15T14:24:40Z |
| Dana Microsystems | SC16IS750IBS,151 | 1,571 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for SC16IS750IBS,151 due to regional differences or acquisition. SC16IS750IBS,151 may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP