- Mfr. #:
- SC16IS762IBS,151
- Description:
- UART Interface IC UART DUAL I2C/SPI
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray Alternate Packaging |
|---|---|
| Protocol | RS232, RS485 |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Product Category | Interface - Controllers |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Function | Controller |
| Package-Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier-Device-Package | 32-HVQFN (5x5) |
| Current-Supply | 2mA |
| Voltage-Supply | 2.5V, 3.3V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 95°C |
| Series | - |
| Standards | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SC16IS762IBS,151 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SC16IS762IBS,151 Price & Stock
NXP Semiconductors SC16IS762IBS,151 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SC16IS762IBS,151 | 24 | 23.02 | 23.02 | 20.55 | 18.72 | 18.72 | 2019-11-22T09:56:22Z |
| Avnet | SC16IS762IBS151 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Avnet | SC16IS762IBS,151 | - | - | - | - | 18.44 | 18.09 | 2019-11-22T11:52:31Z |
| element14 APAC | 2400603 | - | 42.80 | 36.40 | 31.52 | 22.64 | 21.52 | 2019-11-23T02:25:28Z |
| Farnell | 2400603 | - | 39.66 | 31.17 | 27.01 | 19.33 | 19.33 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| Newark | 61X9976 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-13T01:52:27Z |
| LTL Group | 5408763 | 337 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Quest | SC16IS762IBS,151 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-22T11:16:38Z |
| Sierra IC | SC16IS762IBS,151 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for SC16IS762IBS,151 due to regional differences or acquisition. SC16IS762IBS,151 may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP