- Mfr. #:
- SN74ALVC244DWRG4
- Description:
- Buffers & Line Drivers Octal Buffer Drive
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Logic-Type | Buffer/Line Driver, Non-Inverting |
| Series | 74ALVC |
| Number-of-Bits-per-Element | 4 |
| Current-Output-High-Low | 24mA, 24mA |
| Package-Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 20-SOIC |
| Number-of-Elements | 2 |
| Voltage-Supply | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
Part No. SN74ALVC244DWRG4 is now available at OMO. Request a quote of SN74ALVC244DWRG4 please use the request quote or email us a RFQ.
SN74ALVC244DWRG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74ALVC244DWRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 5422674 | 151 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Quest | SN74ALVC244DWRG4 | 1,146 | 4.50 | 3.37 | 2.25 | 1.41 | 1.41 | 2019-11-25T11:13:33Z |
| Sierra IC | SN74ALVC244DWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | SN74ALVC244DWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74ALVC244DWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALVC244DWRG4 due to regional differences or acquisition. SN74ALVC244DWRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.