- Mfr. #:
- SN74F541DWR
- Description:
- Buffers & Line Drivers Octal Buffer/Driver With 3-State Outputs
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Package-Case | SOIC-20 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Polarity | Non-Inverting |
| Product Category | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Logic-Family | F |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Logic-Type | Buffer/Line Driver, Non-Inverting |
| Number-of-Input-Lines | 8 Input |
| Number-of-Bits-per-Element | 8 |
| Number-of-Channels | 8 |
| Operating-Supply-Current | 75 uA |
| Series | 74F |
| Low-Level-Output-Current | 64 mA |
| Propagation-Delay-Time | 5.5 ns at 5 V |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Output-Type | 3-State |
| Number-of-Output-Lines | 3 Output |
| Supplier-Device-Package | 20-SOIC |
| Current-Output-High-Low | 15mA, 64mA |
| Number-of-Elements | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.017662 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| High-Level-Output-Current | - 15 mA |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SN74F541DWR at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SN74F541DWR Price & Stock
Texas Instruments SN74F541DWR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14820-1-ND | 2,595 | 6.86 | 6.04 | 4.63 | 2.93 | 2.93 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Digi-Key | 296-14820-6-ND | 2,595 | 6.86 | 6.04 | 4.63 | 2.93 | 2.93 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Digi-Key | 296-14820-2-ND | - | - | - | - | - | 2.31 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Texas Instruments | SN74F541DWR | 5,700 | 4.36 | 4.36 | 3.74 | 1.79 | 1.79 | 2020-02-25T02:03:29Z |
| Mouser | 595-SN74F541DWR | 2,029 | 6.70 | 5.51 | 3.55 | 2.84 | 2.40 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| Verical | SN74F541DWR | 2,000 | - | - | - | - | 2.34 | 2020-02-24T17:44:41Z |
| Avnet | SN74F541DWR | - | - | - | - | - | 2.72 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Avnet Europe | SN74F541DWR | - | - | - | - | - | 3.87 | 2020-02-25T08:26:41Z |
| OMO Electronics | 333311 | 1,615 | - | - | - | 1.15 | 0.943 | 2020-02-25T11:07:12Z |
| Semi Source | SN74F541DWR | 883 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:20Z |
| LTL Group | 5425712 | 1,274 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T01:31:35Z |
| Quest | SN74F541DWR | 1,654 | 6.23 | 4.67 | 3.12 | 1.95 | 1.95 | 2020-02-25T11:23:16Z |
| Classic Components | SN74F541DWR | 1,502 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| Abacus Technologies | SN74F541DWR | 646 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | SN74F541DWR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SN74F541DWR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74F541DWR due to regional differences or acquisition. SN74F541DWR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.