- Mfr. #:
- SN74HC125PWTG4
- Description:
- Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T/R - Bulk (Alt: SN74HC125PWTG4)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Logic-Type | Buffer/Line Driver, Non-Inverting |
| Series | 74HC |
| Current-Output-High-Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number-of-Elements | 4 |
| Voltage-Supply | 2 V ~ 6 V |
| Package-Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 14-TSSOP |
| Number-of-Bits-per-Element | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
Part No. SN74HC125PWTG4 is now available at OMO. Request a quote of SN74HC125PWTG4 please use the request quote or email us a RFQ.
SN74HC125PWTG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74HC125PWTG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet | SN74HC125PWTG4 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-28T01:42:05Z |
| LTL Group | 5426097 | 188 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T08:06:06Z |
| North Star Micro | SN74HC125PWTG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SN74HC125PWTG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC125PWTG4 due to regional differences or acquisition. SN74HC125PWTG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.