- Mfr. #:
- SN74LS540N
- Description:
- Buffers & Line Drivers Octal Buff/Line Drvr W/3-State Otpt
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Package-Case | PDIP-20 |
| Product Category | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Logic-Family | LS |
| Polarity | Inverting |
| Logic-Type | Buffer/Line Driver, Inverting |
| Number-of-Output-Lines | 8 Output |
| Number-of-Input-Lines | 8 Input |
| Number-of-Channels | 8 |
| Number-of-Bits-per-Element | 8 |
| Series | 74LS |
| Supply-Voltage-Max | 5.25 V |
| Operating-Supply-Current | 45 uA |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.75 V |
| Output-Type | 3-State |
| Low-Level-Output-Current | 24 mA |
| Supplier-Device-Package | 20-PDIP |
| Current-Output-High-Low | 15mA, 24mA |
| Propagation-Delay-Time | 15 ns at 5 V |
| Number-of-Elements | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.042297 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| High-Level-Output-Current | - 15 mA |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
parts# SN74LS540N is available at OMO Electronic, see description of SN74LS540N as below .
use the request quote form to request SN74LS540N price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74LS540N depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74LS540N Price & Stock
ON Semiconductor SN74LS540N pricing and available inventory.
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS540N due to regional differences or acquisition. SN74LS540N may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor