- Mfr. #:
- SN74LVC244ARGYR
- Description:
- Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package-Case | VQFN-20 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Polarity | Non-Inverting |
| Product Category | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Logic-Family | LVC |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Logic-Type | Buffer/Line Driver, Non-Inverting |
| Number-of-Input-Lines | 8 Input |
| Number-of-Channels | 8 |
| Series | 74LVC |
| Propagation-Delay-Time | 6.7 ns at 2.7 V 5.7 ns at 3.3 V |
| Pd-Power-Dissipation | 500 mW |
| Number-of-Bits-per-Element | 4 |
| Supply-Voltage-Max | 3.6 V |
| Output-Type | 3-State |
| Number-of-Output-Lines | 3 Output |
| Current-Output-High-Low | 24mA, 24mA |
| Low-Level-Output-Current | 24 mA |
| Supplier-Device-Package | 20-VQFN (3.5x4.5) |
| Number-of-Elements | 2 |
| Operating-Supply-Current | 10 uA |
| Voltage-Supply | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Supply-Voltage-Min | 1.65 V |
| Unit-Weight | 0.001517 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| High-Level-Output-Current | - 24 mA |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
Request a quote SN74LVC244ARGYR at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SN74LVC244ARGYR In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SN74LVC244ARGYR Price & Stock
Texas Instruments SN74LVC244ARGYR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-13967-1-ND | 11,162 | 2.96 | 2.53 | 1.89 | 1.15 | 1.15 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Digi-Key | 296-13967-6-ND | 11,162 | 2.96 | 2.53 | 1.89 | 1.15 | 1.15 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Digi-Key | 296-13967-2-ND | 9,000 | - | - | - | - | 0.950 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Rochester Electronics | SN74LVC244ARGYR | 258,249 | 1.24 | 1.24 | 1.10 | 1.03 | 1.03 | 2020-01-11T10:01:44Z |
| Texas Instruments | SN74LVC244ARGYR | 56,340 | 2.21 | 1.93 | 1.52 | 0.689 | 0.689 | 2020-01-13T02:03:11Z |
| Mouser | 595-SN74LVC244ARGYR | 7,881 | 2.83 | 2.36 | 1.43 | 1.11 | 0.882 | 2020-01-10T22:28:32Z |
| Arrow Electronics | SN74LVC244ARGYR | 9,000 | - | - | - | - | 0.923 | 2020-01-12T15:58:41Z |
| Arrow Electronics | SN74LVC244ARGYR | 861 | 2.70 | 2.36 | 1.69 | 1.39 | 1.39 | 2020-01-12T15:58:41Z |
| Avnet | SN74LVC244ARGYR | - | - | - | - | - | 1.46 | 2020-01-11T02:16:35Z |
| Avnet Europe | SN74LVC244ARGYR | 3,000 | - | - | - | - | 1.24 | 2020-01-13T07:27:24Z |
| Farnell | 1601173 | - | - | 2.78 | 1.69 | 1.12 | 1.01 | 2020-01-11T02:52:25Z |
| RS Components | 6628862 | 2,265 | - | 3.27 | 2.67 | 2.65 | 2.65 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 6628862P | 2,265 | - | - | 2.67 | 2.65 | 2.65 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 1627485 | - | - | - | - | - | 1.23 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| Chip One Stop Japan | C1S746202691115 | 104 | 2.52 | 2.17 | 1.76 | 1.76 | 1.76 | 2020-01-13T12:24:23Z |
| Hermes Engineering | SN74LVC244ARGYR | 408 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| LTL Group | 5430482 | 6,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T00:54:14Z |
| Quest | SN74LVC244ARGYR | 1,984 | 2.48 | 2.48 | 1.40 | 1.12 | 0.869 | 2020-01-13T11:14:42Z |
| 4 Star Electronics | SN74LVC244ARGYR | 7 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T22:11:48Z |
| Bison Technologies | SN74LVC244ARGYR-273996-TI | 2,590 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| GreenTree Electronics | SN74LVC244ARGYR | 408 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | SN74LVC244ARGYR | 1,684 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| Classic Components | SN74LVC244ARGYR | 5 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Abacus Technologies | SN74LVC244ARGYR | 12,196 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | SN74LVC244ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74LVC244ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LVC244ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN74LVC244ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LVC244ARGYR due to regional differences or acquisition. SN74LVC244ARGYR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.