- Mfr. #:
- SN75110ANSR
- Description:
- Buffers & Line Drivers DUAL LINE DRIVER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Package-Case | SOP-14 |
| Series | SN75110A |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Polarity | Inverting Non-Inverting |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Type | Driver |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Propagation-Delay-Time | 9 ns |
| Supply-Voltage-Max | 5.25 V |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.75 V |
| Operating-Supply-Current | 25 mA |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2/0 |
| Number-of-Output-Lines | 2 Output |
| Number-of-Input-Lines | 2 Input |
| Supplier-Device-Package | 14-SO |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.007348 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Receiver-Hysteresis | - |
| Duplex | - |
| Protocol | - |
| Data-Rate | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN75110ANSR is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN75110ANSR Price & Stock
Texas Instruments SN75110ANSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-29149-1-ND | 1,339 | 7.31 | 6.51 | 4.74 | 3.09 | 3.09 | 2020-03-20T12:56:08Z |
| Digi-Key | 296-29149-6-ND | 1,339 | 7.31 | 6.51 | 4.74 | 3.09 | 3.09 | 2020-03-20T12:56:08Z |
| Digi-Key | 296-29149-2-ND | - | - | - | - | - | 2.74 | 2020-03-20T12:56:08Z |
| Rochester Electronics | SN75110ANSR | 4,000 | 2.98 | 2.98 | 2.84 | 2.77 | 2.77 | 2020-03-20T08:59:58Z |
| Texas Instruments | SN75110ANSR | 2,000 | 5.46 | 5.46 | 4.68 | 2.20 | 2.20 | 2020-03-20T02:03:05Z |
| Mouser | 595-SN75110ANSR | 1,079 | 7.31 | 6.18 | 4.75 | 3.31 | 2.94 | 2020-03-20T21:39:50Z |
| Verical | SN75110ANSR | 4,000 | - | - | - | - | 2.92 | 2020-03-20T17:59:59Z |
| Avnet | SN75110ANSR | - | - | - | - | - | 2.95 | 2020-03-20T01:41:20Z |
| LTL Group | 5432455 | 117 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| Bison Technologies | SN75110ANSR-105107-TEXAS INSTRUMENTS | 2,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| C Plus Electronics | SN75110ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | SN75110ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN75110ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SN75110ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN75110ANSR due to regional differences or acquisition. SN75110ANSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.