- Mfr. #:
- SN75971B2DGG
- Description:
- SCSI Interface IC SCSI Differential Converter-Data
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Type | Transceiver |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Package-Case | TSSOP-56 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Series | SN75971B |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Product | SCSI |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Product Category | IC Chips |
| Duplex | Half |
| Supplier-Device-Package | 56-TSSOP |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Receiver-Hysteresis | 45mV |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Operating-Supply-Current | 39 mA |
| Pd-Power-Dissipation | 3333 mW |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/9/9 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.008917 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Data-Rate | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
SN75971B2DGG is available at OMO Electronic.We can offer SN75971B2DGG for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
SN75971B2DGG Price & Stock
Texas Instruments SN75971B2DGG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN75971B2DGG | 3,850 | 214.91 | 214.91 | 191.45 | 174.67 | 174.67 | 2020-01-04T09:59:39Z |
| Avnet Europe | SN75971B2DGG | - | - | - | 221.47 | 185.75 | 185.75 | 2020-01-06T08:03:21Z |
| LTL Group | 5432800 | 314 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| Sierra IC | SN75971B2DGG | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN75971B2DGG | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN75971B2DGG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN75971B2DGG due to regional differences or acquisition. SN75971B2DGG may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.