- Mfr. #:
- SRP120SSF
- Description:
- PTC RESET FUSE 15V 1.2A STRAP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Circuit Protection |
|---|---|
| Package-Case | Strap |
| Series | PolySwitchR |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Packaging | Bulk |
| Time-to-Trip | 5s |
| Current-Trip-It | 2.7A |
| Voltage-Max | 15V |
| Current-Max | 100A |
| Current-Hold-Ih-Max | 1.2A |
| R-Min-Max | 0.085 ~ 0.160 Ohm |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. SRP120SSF, use the request quote form to request SRP120SSF pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
SRP120SSF Price & Stock
Littelfuse SRP120SSF pricing and available inventory.
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for SRP120SSF due to regional differences or acquisition. SRP120SSF may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED