- Mfr. #:
- ST7FLITE29F1B6
- Description:
- IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | ST7 |
| Connectivity | SPI |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator-Type | Internal |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Data-Converters | A/D 7x10b |
| Speed | 8MHz |
| Program-Memory-Size | 8KB (8K x 8) |
| Core-Size | 8-Bit |
| RAM-Size | 384 x 8 |
| EEPROM-Size | 256 x 8 |
| Package-Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 2.4 V ~ 5.5 V |
| Number-of-I-O | 15 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier-Device-Package | * |
| Core-Processor |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of ST7FLITE29F1B6 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
ST7FLITE29F1B6 Price & Stock
STMicroelectronics ST7FLITE29F1B6 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4507472 | 1,906 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Nexxon | ST7FLITE29F1B6 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | ST7FLITE29F1B6 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | ST7FLITE29F1B6 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for ST7FLITE29F1B6 due to regional differences or acquisition. ST7FLITE29F1B6 may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics