- Mfr. #:
- STA402A
- Description:
- Trans Darlington PNP 50V 4A 10-Pin SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Arrays |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 50V |
| Power-Max | 4W |
| Current-Collector-Ic-Max | 4A |
| Transistor-Type | 4 PNP Darlington (Quad) |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 2V @ 10mA, 3A |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 1000 @ 3A, 4V |
| Package-Case | 10-SIP |
| Supplier-Device-Package | 10-SIP |
| Series | - |
| Frequency-Transition | - |
More Information
parts# STA402A is available at OMO Electronic, see description of STA402A as below .
use the request quote form to request STA402A price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for STA402A depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
STA402A Price & Stock
Sanken STA402A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA402A-ND | 3,217 | 22.25 | 19.98 | 15.11 | 11.50 | 10.33 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| Chip One Stop Japan | C1S721000060707 | 390 | 11.03 | 11.03 | 11.03 | 11.03 | 11.03 | 2019-12-26T12:40:45Z |
| B+D Enterprises | STA402A | 1,069 | 19.24 | 16.86 | 13.22 | 13.22 | 13.22 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Verical | STA402A | 390 | - | - | 12.51 | 12.51 | 12.51 | 2019-12-26T17:50:15Z |
| Sourceability | STA402A | 594 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| Quest | STA402A | 2,373 | 51.64 | 37.87 | 31.84 | 25.82 | 25.82 | 2019-12-26T11:26:33Z |
| GreenTree Electronics | STA402A | 2,285 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | STA402A | 32 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| North Star Micro | STA402A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | STA402A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA402A due to regional differences or acquisition. STA402A may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic