- Mfr. #:
- STA406A
- Description:
- TRANS 4NPN DARL 60V 6A 10-SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Arrays |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Packaging | Bulk |
| Current-Collector-Ic-Max | 6A |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 60V |
| Power-Max | 4W |
| Transistor-Type | 4 NPN Darlington (Quad) |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 2000 @ 3A, 2V |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| Package-Case | 10-SIP |
| Supplier-Device-Package | 10-SIP |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 1.5V @ 10mA, 3A |
| Series | - |
| Frequency-Transition | - |
More Information
Part No. STA406A is now available at OMO. Request a quote of STA406A please use the request quote or email us a RFQ.
STA406A Price & Stock
Sanken STA406A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA406A-ND | 2,807 | 26.46 | 23.79 | 17.99 | 13.69 | 13.49 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| B+D Enterprises | STA406A | 48 | 30.12 | 25.69 | 20.41 | 20.41 | 20.41 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Quest | STA406A | 11 | - | - | - | - | - | 2020-02-25T11:23:16Z |
| North Star Micro | STA406A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | STA406A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA406A due to regional differences or acquisition. STA406A may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic