- Mfr. #:
- STA408A
- Description:
- TRANS 4PNP DARL 120V 4A 10-SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Arrays |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Packaging | Bulk |
| Power-Max | 4W |
| Current-Collector-Ic-Max | 4A |
| Transistor-Type | 4 PNP Darlington (Quad) |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 2000 @ 2A, 4V |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 120V |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| Package-Case | 10-SIP |
| Supplier-Device-Package | 10-SIP |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 1.5V @ 4mA, 2A |
| Series | - |
| Frequency-Transition | - |
More Information
parts# STA408A is available at OMO Electronic, see description of STA408A as below .
use the request quote form to request STA408A price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for STA408A depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
STA408A Price & Stock
Sanken STA408A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA408A-ND | - | 26.87 | 24.10 | 18.23 | 13.87 | 12.45 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| B+D Enterprises | STA408A | 26 | 46.34 | 40.19 | 33.96 | 33.96 | 33.96 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Sierra IC | STA408A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | STA408A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA408A due to regional differences or acquisition. STA408A may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic