- Mfr. #:
- STA471A
- Description:
- Trans Darlington NPN 70V 2A 10-Pin SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Arrays |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 60V |
| Frequency-Transition | 50MHz |
| Power-Max | 4W |
| Transistor-Type | 4 NPN Darlington (Quad) |
| Current-Collector-Ic-Max | 2A |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 2000 @ 1A, 4V |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 10μA (ICBO) |
| Package-Case | 10-SIP |
| Supplier-Device-Package | 10-SIP |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 1.5V @ 2mA, 1A |
| Series | - |
More Information
Part No. STA471A is now available at OMO. Request a quote of STA471A please use the request quote or email us a RFQ.
STA471A Price & Stock
Sanken STA471A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA471A-ND | 1,537 | 17.35 | 15.57 | 12.52 | 8.52 | 8.52 | 2019-11-09T13:41:06Z |
| Chip One Stop Japan | C1S721000033217 | 969 | 13.00 | 11.64 | 9.54 | 9.05 | 9.05 | 2019-11-09T11:12:10Z |
| Verical | STA471A | 969 | - | - | 10.80 | 10.53 | 10.53 | 2019-11-09T17:39:30Z |
| B+D Enterprises | STA471A | 58 | 16.79 | 14.55 | 10.63 | 10.63 | 10.63 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Quest | STA471A | 12 | 17.00 | 14.17 | 14.17 | 14.17 | 14.17 | 2019-11-09T11:03:08Z |
| Bison Technologies | STA471A-182394-SANKEN | 380 | - | - | - | - | - | 2019-11-04T08:20:44Z |
| Bison Technologies | STA471A-252159-SANKEN | 70 | - | - | - | - | - | 2019-11-04T08:20:44Z |
| OMO Electronics | 344373 | 381 | - | - | 8.22 | 5.69 | 5.69 | 2019-11-08T10:50:41Z |
| Classic Components | STA471A | 1,246 | - | - | - | - | - | 2019-11-08T00:16:44Z |
| North Star Micro | STA471A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | STA471A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA471A due to regional differences or acquisition. STA471A may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic