- Mfr. #:
- STA7131MPR
- Description:
- IC MOTOR DRIVER PAR 18ZIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Motor-Type-Stepper | Unipolar |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | SANKEN |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Parallel |
| Product Category | PMIC - Motor Drivers, Controllers |
| Output-Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | General Purpose |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Packaging | Bulk |
| Motor-Type-AC-DC | Brushed DC |
| Supplier-Device-Package | 18-ZIP |
| Package-Case | 18-SIP (Bent and Staggered Leads) |
| Voltage-Supply | 10 V ~ 44 V |
| Voltage-Load | 10 V ~ 44 V |
| Current-Output | 1.5A |
| Step-Resolution | 1, 1/2, 1/4, 1/8 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 150°C (TJ) |
| Series | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: STA7131MPR is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy STA7131MPR,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
STA7131MPR Price & Stock
Sanken STA7131MPR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA7131MPR-ND | - | - | - | - | - | 24.68 | 2019-12-01T14:02:27Z |
| iodParts | STA7131MPR | 566 | - | - | - | - | - | 2019-11-29T08:49:26Z |
| Sourceability | STA7131MPR | 785 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| Quest | STA7131MPR | 708 | 73.00 | 53.53 | 45.02 | 36.50 | 36.50 | 2019-11-30T11:27:14Z |
| GreenTree Electronics | STA7131MPR | 785 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | STA7131MPR | 78 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Nexxon | STA7131MPR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | STA7131MPR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA7131MPR due to regional differences or acquisition. STA7131MPR may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic