- Mfr. #:
- STTH8R04FP
- Description:
- DIODE GEN PURP 400V 8A TO220FP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-220FPAC |
| Package-Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Current-Average-Rectified-Io | 8A |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 50ns |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 400V |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 10μA @ 400V |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.5V @ 8A |
| Operating-Temperature-Junction | -40°C ~ 175°C |
| Series | - |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
We can supply STMicroelectronics STTH8R04FP, use the request quote form to request STTH8R04FP pirce, STMicroelectronics Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
STTH8R04FP Price & Stock
STMicroelectronics STTH8R04FP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4514741 | 543 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Dana Microsystems | STTH8R04FP | 1,960 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| North Star Micro | STTH8R04FP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for STTH8R04FP due to regional differences or acquisition. STTH8R04FP may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics