- Mfr. #:
- T4043
- Description:
- Audio Transformers / Signal Transformers SMD ISDN U-Interface 16.1mH 7Ohms
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Subcategory: | Transformers |
|---|---|
| Product: | Signal |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Brand: | Pulse Electronics |
| Manufacturer: | Pulse |
| RoHS: | N |
| Application: | ISDN U-Interface |
| Product Category: | Audio Transformers / Signal Transformers |
| Product Type: | Audio & Signal Transformers |
| Primary Resistance: | 7 Ohms |
| Factory Pack Quantity: | 60 |
| Secondary Resistance: | 3.5 Ohms |
| Frequency Range: | 281 Hz to 40 kHz |
| Length: | 17.65 mm |
| Height: | 13.46 mm |
| Width: | 13.11 mm |
| Isolation Voltage: | 1.5 kV |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 25 C |
More Information
Part No. T4043 is now available at OMO. Request a quote of T4043 please use the request quote or email us a RFQ.
T4043 Price & Stock
Pulse T4043 pricing and available inventory.
Alternate Names
Pulse has several brands around the world that may have alternate names for T4043 due to regional differences or acquisition. T4043 may also be known as the following names:
- FIL-MAG
- VALOR
- PULSE ENGINEERING
- PUL
- PULSE ELECTRONICS
- PULSE ENGINEERING INC
- TECHNITROL
- PULSE ENG
- Pulse Electronics Corporation
- VAL
- PUISE
- FIL
- VALOR ELEC COMP
- M-PULSE
- VALO
- VALR
- FII-MAG
- PULSE RESEARCH LAB
- Technitrol Inc
- VALOR ELECTRONICS
- PULSE ELE
- PULSE/VALOR
- PULSE ELECTRONICS CORP
- Pulse Specialty Components
- PULSE (VA)