- Mfr. #:
- T40R9C2
- Description:
- CABLE TIE 8.3"L 40LB NATURAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | T40 |
|---|---|
| Wire-Cable-Tie-Type | Standard, Locking |
| Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Color | Natural |
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Mounting-Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Tensile-Strength | 40 lbs (18.1 kg) |
| Bundle-Diameter | 2.17" (55.00mm) |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Length | 0.689' (210.00mm, 8.27") |
| Width | 0.157" (4.00mm) |
| Features | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: T40R9C2 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy T40R9C2,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
T40R9C2 Price & Stock
HellermannTyton T40R9C2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1436-1598-ND | 100 | - | - | 1.60 | 1.14 | 0.912 | 2019-11-15T13:34:19Z |
| Onlinecomponents.com | T40R9C2 | 500 | - | - | 0.764 | 0.624 | 0.624 | 2019-11-16T11:57:40Z |
| Voyager Components | T40R9C2-HELLERMANNTYTON | 133,200 | - | - | - | 1.66 | 1.20 | 2019-11-15T03:12:39Z |
| Master Electronics | T40R9C2 | 500 | - | - | 0.764 | 0.624 | 0.624 | 2019-11-16T09:38:44Z |
| Electro Sonic | T40R9C2 | 500 | - | - | 0.787 | 0.643 | 0.643 | 2019-11-16T09:01:17Z |
| TTI | T40R9C2 | - | - | - | 0.380 | 0.350 | 0.257 | 2019-11-16T08:08:45Z |
| Power and Signal Group | T40R9C2 | - | 0.263 | 0.263 | 0.263 | 0.263 | 0.263 | 2019-11-16T00:57:18Z |
| element14 APAC | 2525736 | - | 123.83 | 123.83 | 123.83 | 123.83 | 123.83 | 2019-11-16T02:01:05Z |
| Mouser | 329-T40R9C2 | - | - | - | 0.645 | 0.568 | 0.533 | 2019-11-15T21:18:05Z |
| PCX | T40R9C2 | Yes | - | - | - | - | - | 2019-10-30T17:01:11Z |
| Sager Electronics | T40R9C2 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-15T14:00:19Z |
| RS Components | 8395968 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-15T19:52:02Z |
| RS Components | 2508774361 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-15T19:52:02Z |
| Allied Electronics & Automation | 70717976 | 300 | - | - | 0.680 | 0.631 | 0.631 | 2019-11-16T11:49:09Z |
| Allied Electronics & Automation | 70163559 | - | 63.22 | 51.93 | 51.93 | 51.93 | 51.93 | 2019-11-16T11:49:09Z |
| Newark | 75Y3658 | - | 287.69 | 204.15 | 162.88 | 162.88 | 162.88 | 2019-11-16T02:53:00Z |
| ExcessParts.Net | T40R9C2 | 200 | 0.911 | 0.911 | 0.911 | 0.911 | 0.911 | 2019-11-15T10:15:08Z |
| C Plus Electronics | T40R9C2 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | T40R9C2 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | T40R9C2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
HellermannTyton has several brands around the world that may have alternate names for T40R9C2 due to regional differences or acquisition. T40R9C2 may also be known as the following names:
- TYTON
- HELLERMANN
- HELLERMAN TYTON
- HELLERMAN
- HELLERMANN TYTO
- HELLERMANN TYTON CORPORATION
- TYTON HELLERMANN
- HELLERMANN TYTON GMBH
- Hellermann Tyton Cable Managem
- HELLERMANTYT
- HELLERMAN INSULOID
- HELLERMANN TYTON LTD
- Hellermann Electric
- HELLERMANN TYT
- HTY
- HELLERMAN X3MET
- Hellerman Tyton (UK)
- HELLERMANN FRANCE
- HELLERMAN ELECTRICS
- HELLERMAN (BERC
- Hellermanntyton Private Limited
- Hellermanntyton Wuxi
- HellermannTyton Pvt Ltd
- HELLERMANN ELECTRONIC PEN
- TYTON HELLERMANN CORPORATION
- Hellermann
- Tyton