- Mfr. #:
- T491A106M006AT4861
- Description:
- Tantalum Capacitors - Solid SMD 10.0UF 6.0V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product: | Tantalum Solid Standard Grade - Other Various |
|---|---|
| Product Category: | Tantalum Capacitors - Solid SMD |
| Product Type: | Tantalum Capacitors |
| Series: | T491 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | KEMET |
| Brand: | KEMET |
| Subcategory: | Capacitors |
| Mfr Case Code: | A Case |
| Voltage Rating DC: | 6.3 VDC |
| Case Code - mm: | 3216 |
| Length: | 3.2 mm |
| Tolerance: | 20 % |
| Case Code - in: | 1206 |
| Capacitance: | 10 uF |
| Height: | 1.8 mm |
| Width: | 1.6 mm |
| Unit Weight: | 0.000571 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote T491A106M006AT4861 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of T491A106M006AT4861 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
T491A106M006AT4861 Price & Stock
KEMET T491A106M006AT4861 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | T491A106M006AT4861-ND | - | - | - | - | - | 0.636 | 2020-05-01T13:04:24Z |
| Avnet | T491A106M006AT4861 | - | - | - | - | - | 0.513 | 2020-05-02T01:42:31Z |
Alternate Names
KEMET has several brands around the world that may have alternate names for T491A106M006AT4861 due to regional differences or acquisition. T491A106M006AT4861 may also be known as the following names:
- KEM
- KEMET ELECTRONICS
- KEMET ELECTRONICS CORP
- KEME
- Kemet Corporation
- KEMT
- KMET
- KMT
- KEMET ELECTRONICS CORPORATION
- KEMET CORP
- ARCOTRONICS KEMET
- KEMET [MIL]
- KEMET ELECTR
- KEMET ELECTRONI
- KEMET ELE
- KEMET ELECTRONICS LTD
- KEMET ELECTRONICS CORPORA
- KMEC
- KELMET
- KEMET ELEC
- KEMET ELECTRONICS MARKETING(S) PTE LTD
- Kemet / Evox Rifa
- KEMET/NONE
- KKEMET
- KEMET COR