- Mfr. #:
- T491A335M016AT4860
- Description:
- Tantalum Capacitors - Solid SMD 3.30UF 16.0V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product: | Tantalum Solid Standard Grade - Other Various |
|---|---|
| Product Category: | Tantalum Capacitors - Solid SMD |
| Product Type: | Tantalum Capacitors |
| Series: | T491 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | KEMET |
| Brand: | KEMET |
| Subcategory: | Capacitors |
| Mfr Case Code: | A Case |
| Capacitance - nF: | 3300 nF |
| Case Code - mm: | 3216 |
| Capacitance: | 3.3 uF |
| Length: | 3.2 mm |
| Tolerance: | 20 % |
| Voltage Rating DC: | 16 VDC |
| Case Code - in: | 1206 |
| Height: | 1.8 mm |
| Width: | 1.6 mm |
| Unit Weight: | 0.000571 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for T491A335M016AT4860 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
T491A335M016AT4860 Price & Stock
KEMET T491A335M016AT4860 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | T491A335M016AT4860-ND | - | - | - | - | - | 0.819 | 2019-12-06T13:57:52Z |
| Avnet | T491A335M016AT4860 | - | - | - | - | - | 0.610 | 2019-12-06T04:29:54Z |
Alternate Names
KEMET has several brands around the world that may have alternate names for T491A335M016AT4860 due to regional differences or acquisition. T491A335M016AT4860 may also be known as the following names:
- KEM
- KEMET ELECTRONICS
- KEMET ELECTRONICS CORP
- KEME
- Kemet Corporation
- KEMT
- KMET
- KMT
- KEMET ELECTRONICS CORPORATION
- KEMET CORP
- ARCOTRONICS KEMET
- KEMET [MIL]
- KEMET ELECTR
- KEMET ELECTRONI
- KEMET ELE
- KEMET ELECTRONICS LTD
- KEMET ELECTRONICS CORPORA
- KMEC
- KELMET
- KEMET ELEC
- KEMET ELECTRONICS MARKETING(S) PTE LTD
- Kemet / Evox Rifa
- KEMET/NONE
- KKEMET
- KEMET COR