- Mfr. #:
- TIL111
- Description:
- Transistor Output Optocouplers DIP-6 PHOTO TRANS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Transistor Output Optocouplers |
|---|---|
| Product Type: | Transistor Output Optocouplers |
| Part # Aliases: | TIL111_NL |
| RoHS: | T |
| Package / Case: | PDIP-6 |
| Subcategory: | Optocouplers |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Output Type: | NPN Phototransistor |
| Packaging: | Bulk |
| Length: | 8.89 mm |
| Width: | 6.86 mm |
| Isolation Voltage: | 5300 Vrms |
| Height: | 5.08 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage: | 30 V |
| Vr - Reverse Voltage: | 3 V |
| Pd - Power Dissipation: | 250 mW |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| If - Forward Current: | 100 mA |
| Fall Time: | 10 us |
| Rise Time: | 10 us |
| Vf - Forward Voltage: | 1.4 V |
| Configuration: | 1 Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: | 0.4 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
TIL111 is available at OMO Electronic.We can offer TIL111 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
TIL111 Price & Stock
QT TIL111 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resion | TIL111 | 6 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| 4 Star Electronics | TIL111 | 390 | - | - | - | - | - | 2019-12-03T17:23:45Z |
Alternate Names
QT has several brands around the world that may have alternate names for TIL111 due to regional differences or acquisition. TIL111 may also be known as the following names: