- Mfr. #:
- TIL117
- Description:
- Transistor Output Optocouplers Optocouplers
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Output-Type | Transistor with Base |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd |
| Package-Case | DIP-6 |
| Input-Type | DC |
| Voltage-Output-Max | 80V |
| Maximum-Collector-Emitter-Voltage | 80 V |
| Rise-Fall-Time-Typ | 6μs, 8μs |
| Current-DC-Forward-If-Max | 60mA |
| Supplier-Device-Package | 6-DIP |
| Vr-Reverse-Voltage | 6 V |
| Voltage-Isolation | 5000Vrms |
| Isolation-Voltage | 5000 Vrms |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 50% @ 10mA |
| Current-Transfer-Ratio | 50 % |
| Vce-Saturation-Max | 400mV |
| Pd-Power-Dissipation | 200 mW |
| If-Forward-Current | 16 mA |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | 10μs, 9μs |
| Fall-Time | 10 us |
| Rise-Time | 10 us |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.32V |
| Vf-Forward-Voltage | 1.32 V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Maximum-Collector-Emitter-Saturation-Voltage | 0.4 V |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 55 C |
| Current-Transfer-Ratio-Max | - |
| Current-Output-Channel | - |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 110 C |
More Information
The price and lead time for TIL117 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
TIL117 Price & Stock
Motorola TIL117 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Component Electronics | TIL117 | 8 | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2019-10-24T14:05:15Z |
| SPEC | TIL117 | 8 | - | - | - | - | - | 2019-11-22T14:10:28Z |
| Bison Technologies | TIL117-150160-MOTOROLA | 2,100 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Bison Technologies | TIL117-241521-MOTOROLA | 850 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Bison Technologies | TIL117-197770-MOTOROLA | 141 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Classic Components | TIL117 | 1 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for TIL117 due to regional differences or acquisition. TIL117 may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD