- Mfr. #:
- TLP126(F)
- Description:
- Transistor Output Optocouplers 80Vceo 3750Vrms AC input
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Output-Type | Transistor |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Package-Case | MFSOP-4 |
| Input-Type | AC, DC |
| Rise-Fall-Time-Typ | 8μs, 8μs |
| Voltage-Output-Max | 80V |
| Maximum-Collector-Emitter-Voltage | 80 V |
| Fall-Time | 8 us |
| Rise-Time | 8 us |
| Supplier-Device-Package | 6-MFSOP, 4 Lead |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Maximum-Collector-Current | 50 mA |
| Vce-Saturation-Max | 400mV |
| Voltage-Isolation | 3750Vrms |
| Isolation-Voltage | 3750 Vrms |
| Pd-Power-Dissipation | 200 mW |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 1200% @ 1mA |
| Current-Transfer-Ratio | 1200 % |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | 10μs, 8μs |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 100% @ 1mA |
| If-Forward-Current | 1.6 mA |
| Vf-Forward-Voltage | 1.3 V |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.15V |
| Configuration | 1 Channel |
| Number-of-Channels | 1 |
| Maximum-Collector-Emitter-Saturation-Voltage | 0.4 V |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 55 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 100 C |
More Information
parts# TLP126(F) is available at OMO Electronic, see description of TLP126(F) as below .
use the request quote form to request TLP126(F) price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TLP126(F) depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TLP126(F) Price & Stock
Toshiba TLP126(F) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 6258211 | 1,827 | 7.42 | 7.42 | 7.05 | 6.76 | 6.76 | 2019-12-12T13:15:02Z |
| element14 APAC | 1141128 | 93 | 7.52 | 6.83 | 6.31 | 6.20 | 6.20 | 2019-12-14T02:38:11Z |
| Chip One Stop Global | C1S751200260542 | 118 | - | 5.34 | 5.34 | 5.34 | 5.34 | 2019-12-13T13:26:05Z |
| Digi-Key | TLP126F-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-12-13T13:57:25Z |
| Avnet | TLP126(F) | - | - | - | - | - | - | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Farnell | 1141128 | 66 | - | 7.02 | 6.45 | 6.34 | 6.34 | 2019-12-14T02:46:16Z |
| Schukat | TLP126 | 10,700 | - | - | 2.74 | 2.38 | 2.38 | 2019-12-14T08:14:25Z |
| Avnet Europe | TLP126(F) | - | 3.32 | 2.82 | 2.32 | 2.32 | 2.32 | 2019-12-14T07:58:26Z |
| iodParts | TLP126(F) | 150 | - | - | - | 9.16 | 9.16 | 2019-12-13T04:41:05Z |
| J2 Sourcing | TLP126(F) | 2,456 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| LTL Group | 6879518 | 6,750 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T06:25:25Z |
| Quest | TLP126(F) | 150 | 16.84 | 12.63 | 9.26 | 8.42 | 8.42 | 2019-12-13T11:13:21Z |
| TME | TLP126F | 69 | 4.63 | 3.79 | 3.48 | 2.84 | 2.84 | 2019-12-13T11:32:07Z |
| Abacus Technologies | TLP126F | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | TLP126(F) | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TLP126(F) | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Toshiba has several brands around the world that may have alternate names for TLP126(F) due to regional differences or acquisition. TLP126(F) may also be known as the following names:
- TOSH
- TOS
- SMK
- TOSHIB
- TOSHI
- TSENG
- TOSHIBA CORP
- TSH
- Toshiba Semiconductor and Storage
- MARKTECH OPTOELECTRONICS
- TOSHIBA CORPORATION
- TOSHIBA ELECTRONIC COMPONENTS
- TOSHIBAPb
- TOSHIBA-PB FREE
- TOSHIBA AMERICA
- TOSHIBA ELECTRONICS
- TOBHIBA
- TOSHIBA SEMI
- TOSHIAB
- TSHBA
- Toshiba America Electronic Components Inc
- TOSHIBA ELECTRONICS ASIA LTD
- TOSHIBAMC
- Toshiba America Electronic Components
- TOSHIBAL