- Mfr. #:
- TLP130(GB-TPR,F)
- Description:
- Transistor Output Optocouplers Miniflat Couple
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Output-Type | Transistor with Base |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Input-Type | AC, DC |
| Voltage-Output-Max | 80V |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 600% @ 5mA |
| Package-Case | 6-SOIC (0.173", 4.40mm Width) 5 Leads |
| Supplier-Device-Package | 6-MFSOP, 5 Lead |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Vce-Saturation-Max | 400mV |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | 3μs, 3μs |
| Voltage-Isolation | 3750Vrms |
| Rise-Fall-Time-Typ | 2μs, 3μs |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 100% @ 5mA |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.15V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Series | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
TLP130(GB-TPR,F) is available at OMO Electronic.We can offer TLP130(GB-TPR,F) for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
TLP130(GB-TPR,F) Price & Stock
Toshiba TLP130(GB-TPR,F) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TLP130GBFTR-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-12-15T13:49:08Z |
| North Star Micro | TLP130(GB-TPR,F) | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Toshiba has several brands around the world that may have alternate names for TLP130(GB-TPR,F) due to regional differences or acquisition. TLP130(GB-TPR,F) may also be known as the following names:
- TOSH
- TOS
- SMK
- TOSHIB
- TOSHI
- TSENG
- TOSHIBA CORP
- TSH
- Toshiba Semiconductor and Storage
- MARKTECH OPTOELECTRONICS
- TOSHIBA CORPORATION
- TOSHIBA ELECTRONIC COMPONENTS
- TOSHIBAPb
- TOSHIBA-PB FREE
- TOSHIBA AMERICA
- TOSHIBA ELECTRONICS
- TOBHIBA
- TOSHIBA SEMI
- TOSHIAB
- TSHBA
- Toshiba America Electronic Components Inc
- TOSHIBA ELECTRONICS ASIA LTD
- TOSHIBAMC
- Toshiba America Electronic Components
- TOSHIBAL