- Mfr. #:
- TLP137(F)
- Description:
- Transistor Output Optocouplers Miniflat Couple
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Output-Type | Transistor with Base |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Package-Case | MFSOP-6 |
| Input-Type | DC |
| Rise-Fall-Time-Typ | 8μs, 8μs |
| Voltage-Output-Max | 80V |
| Maximum-Collector-Emitter-Voltage | 80 V |
| Supplier-Device-Package | 6-MFSOP, 5 Lead |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| If-Forward-Current | 50 mA |
| Maximum-Collector-Current | 50 mA |
| Vr-Reverse-Voltage | 5 V |
| Vce-Saturation-Max | 400mV |
| Voltage-Isolation | 3750Vrms |
| Isolation-Voltage | 3750 Vrms |
| Pd-Power-Dissipation | 200 mW |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 1200% @ 1mA |
| Current-Transfer-Ratio | 1200 % |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | 10μs, 8μs |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 100% @ 1mA |
| Vf-Forward-Voltage | 1.3 V |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.15V |
| Configuration | 1 Channel |
| Number-of-Channels | 1 |
| Maximum-Collector-Emitter-Saturation-Voltage | 0.2 V |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 55 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 100 C |
More Information
parts# TLP137(F) is available at OMO Electronic, see description of TLP137(F) as below .
use the request quote form to request TLP137(F) price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TLP137(F) depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TLP137(F) Price & Stock
Toshiba TLP137(F) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TLP137F-ND | 12,772 | 8.72 | 7.09 | 4.36 | 3.05 | 2.77 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Chip One Stop Global | C1S751200721681 | 310 | - | 50.08 | 47.57 | 44.19 | 44.19 | 2020-02-20T16:16:33Z |
| RS Components | 7563404 | - | - | 9.46 | 7.74 | 7.44 | 7.44 | 2020-02-19T18:14:34Z |
| RS Components | 7563404P | - | - | - | 7.74 | 7.44 | 7.44 | 2020-02-19T18:14:34Z |
| LTL Group | 6909130 | 350 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Quest | TLP137(F) | - | - | - | - | - | - | 2020-02-20T11:20:39Z |
| Dana Microsystems | TLP137-F | 2,809 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T00:37:38Z |
| Abacus Technologies | TLP137F | 2,849 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| TransparentC | TLP137(F) | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | TLP137(F) | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Toshiba has several brands around the world that may have alternate names for TLP137(F) due to regional differences or acquisition. TLP137(F) may also be known as the following names:
- TOSH
- TOS
- SMK
- TOSHIB
- TOSHI
- TSENG
- TOSHIBA CORP
- TSH
- Toshiba Semiconductor and Storage
- MARKTECH OPTOELECTRONICS
- TOSHIBA CORPORATION
- TOSHIBA ELECTRONIC COMPONENTS
- TOSHIBAPb
- TOSHIBA-PB FREE
- TOSHIBA AMERICA
- TOSHIBA ELECTRONICS
- TOBHIBA
- TOSHIBA SEMI
- TOSHIAB
- TSHBA
- Toshiba America Electronic Components Inc
- TOSHIBA ELECTRONICS ASIA LTD
- TOSHIBAMC
- Toshiba America Electronic Components
- TOSHIBAL