- Mfr. #:
- TLP292-4(LGB,E
- Description:
- Transistor Output Optocouplers 4ch Transistor opto couple
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Output-Type | Transistor |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Input-Type | AC, DC |
| Voltage-Output-Max | 80V |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 600% @ 500μA |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Number-of-Channels | 4 |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | 3μs, 3μs |
| Voltage-Isolation | 3750Vrms |
| Vce-Saturation-Max | 300mV |
| Rise-Fall-Time-Typ | 2μs, 3μs |
| Package-Case | 16-SOIC (0.179", 4.55mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 16-SO |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 100% @ 500μA |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.25V |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
We can supply Toshiba Semiconductor and Storage TLP292-4(LGB,E, use the request quote form to request TLP292-4(LGB,E pirce, Toshiba Semiconductor and Storage Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
TLP292-4(LGB,E Price & Stock
Toshiba TLP292-4(LGB,E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TLP292-4(LGBE-ND | 1,700 | 9.32 | 7.58 | 4.66 | 3.26 | 2.96 | 2020-05-02T13:09:41Z |
| Mouser | 757-TLP292-4LGBE | 5,426 | 9.32 | 5.83 | 4.66 | 3.26 | 3.09 | 2020-05-01T16:35:30Z |
| Avnet | TLP292-4(LGB,E | - | - | - | 3.57 | 3.57 | 3.57 | 2020-05-02T01:42:31Z |
| TTI | TLP292-4(LGB,E | - | - | - | - | - | - | 2020-05-02T08:22:11Z |
Alternate Names
Toshiba has several brands around the world that may have alternate names for TLP292-4(LGB,E due to regional differences or acquisition. TLP292-4(LGB,E may also be known as the following names:
- TOSH
- TOS
- SMK
- TOSHIB
- TOSHI
- TSENG
- TOSHIBA CORP
- TSH
- Toshiba Semiconductor and Storage
- MARKTECH OPTOELECTRONICS
- TOSHIBA CORPORATION
- TOSHIBA ELECTRONIC COMPONENTS
- TOSHIBAPb
- TOSHIBA-PB FREE
- TOSHIBA AMERICA
- TOSHIBA ELECTRONICS
- TOBHIBA
- TOSHIBA SEMI
- TOSHIAB
- TSHBA
- Toshiba America Electronic Components Inc
- TOSHIBA ELECTRONICS ASIA LTD
- TOSHIBAMC
- Toshiba America Electronic Components
- TOSHIBAL