- Mfr. #:
- V300A24C500BN
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Current-Output-Max | 20.8A |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.89 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
The price and lead time for V300A24C500BN depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
V300A24C500BN Price & Stock
Vicor V300A24C500BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V300A24C500BN | 1 | 2815.64 | 2483.10 | 2483.10 | 2483.10 | 2483.10 | 2019-12-20T21:29:04Z |
| Digi-Key | V300A24C500BN-ND | - | 2199.61 | 2199.61 | 2199.61 | 2199.61 | 2199.61 | 2019-12-20T13:50:18Z |
| Dana Microsystems | V300A24C500BN | 476 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| North Star Micro | V300A24C500BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300A24C500BN due to regional differences or acquisition. V300A24C500BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US