- Mfr. #:
- V300A24T500BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Current-Output-Max | 20.83A |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.89 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of V300A24T500BG at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
V300A24T500BG Price & Stock
Vicor V300A24T500BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V300A24T500BG-ND | - | 2427.26 | 2427.26 | 2427.26 | 2427.26 | 2427.26 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Mouser | 492-V300A24T500BG | - | 3107.05 | 2740.04 | 2740.04 | 2740.04 | 2740.04 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| North Star Micro | V300A24T500BG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300A24T500BG due to regional differences or acquisition. V300A24T500BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US