- Mfr. #:
- V300A28H500BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 28V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Output-1 | 28V |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Current-Output-Max | 17.86A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.88 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V300A28H500BL at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V300A28H500BL In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V300A28H500BL Price & Stock
Vicor V300A28H500BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V300A28H500BL | 3 | 6063.09 | 4782.12 | 4782.12 | 4782.12 | 4782.12 | 2020-03-20T21:39:50Z |
| Digi-Key | V300A28H500BL-ND | - | 4583.71 | 4583.71 | 4583.71 | 4583.71 | 4583.71 | 2020-03-22T12:55:49Z |
| NetroFlash | V300A28H500BL | 4,667 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| Ameya360 | V300A28H500BL | - | 5658.90 | 5658.90 | 5658.90 | 5658.90 | 5658.90 | 2020-03-20T03:22:21Z |
| C Plus Electronics | V300A28H500BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300A28H500BL due to regional differences or acquisition. V300A28H500BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US