- Mfr. #:
- V300A8M400BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters Maxi Family-Vin-300, Vout-8, Power-400
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Industry: | Medical, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case Size: | Full Brick |
| RoHS: | E |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Unit Weight: | 8.201196 oz |
| Output Voltage-Channel 1: | 8 V |
| Width: | 56 mm |
| Output Current-Channel 1: | 50 A |
| Output Power: | 400 W |
| Series: | 300A |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Input Voltage: | 180 V to 375 V |
| Height: | 12.7 mm |
| Length: | 117 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
We can supply Vicor V300A8M400BL, use the request quote form to request V300A8M400BL pirce, Vicor Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
V300A8M400BL Price & Stock
Vicor V300A8M400BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V300A8M400BL-ND | - | 4876.57 | 4876.57 | 4876.57 | 4876.57 | 4876.57 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| North Star Micro | V300A8M400BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300A8M400BL due to regional differences or acquisition. V300A8M400BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US