- Mfr. #:
- V300B12C150BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Current-Output-Max | 12.5A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.866 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V300B12C150BL at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V300B12C150BL In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V300B12C150BL Price & Stock
Vicor V300B12C150BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1331-ND | - | 1313.83 | 1313.83 | 1313.83 | 1313.83 | 1313.83 | 2019-12-19T13:57:30Z |
| USComponent | V300B12C150BL | 107 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| C Plus Electronics | V300B12C150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | V300B12C150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V300B12C150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300B12C150BL due to regional differences or acquisition. V300B12C150BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US