- Mfr. #:
- V300B12H250BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Current-Output-Max | 20.83A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.863 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
| Manufacturer |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V300B12H250BL is available at OMO Electronic.We can offer V300B12H250BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V300B12H250BL Price & Stock
Vicor V300B12H250BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V300B12H250BL-ND | - | 2829.55 | 2829.55 | 2829.55 | 2829.55 | 2829.55 | 2019-11-13T13:34:16Z |
| USComponent | V300B12H250BL | 118 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V300B12H250BL | 2,000 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | V300B12H250BL | 107 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:53:18Z |
| Nexxon | V300B12H250BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V300B12H250BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300B12H250BL due to regional differences or acquisition. V300B12H250BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US