- Mfr. #:
- V300B24T250BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Current-Output-Max | 10.42A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.875 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
parts# V300B24T250BL is available at OMO Electronic, see description of V300B24T250BL as below .
use the request quote form to request V300B24T250BL price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for V300B24T250BL depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
V300B24T250BL Price & Stock
Vicor V300B24T250BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-5947-ND | 13 | 1519.80 | 1470.77 | 1323.69 | 1323.69 | 1323.69 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Mouser | 492-V300B24T250BL | 1 | 1945.42 | 1715.65 | 1582.08 | 1582.08 | 1582.08 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| Ameya360 | V300B24T250BL | - | 1815.73 | 1815.73 | 1815.73 | 1815.73 | 1815.73 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| Dana Microsystems | V300B24T250BL | 752 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T00:37:38Z |
| North Star Micro | V300B24T250BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V300B24T250BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300B24T250BL due to regional differences or acquisition. V300B24T250BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US