- Mfr. #:
- V300B28C250BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 28V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Current-Output-Max | 8.93A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Output-1 | 28V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.885 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: V300B28C250BL is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy V300B28C250BL,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
V300B28C250BL Price & Stock
Fuji V300B28C250BL pricing and available inventory.
Alternate Names
Fuji has several brands around the world that may have alternate names for V300B28C250BL due to regional differences or acquisition. V300B28C250BL may also be known as the following names:
- FUJ
- FUJI ELECTRIC
- FUJIT
- FDK
- FUJI ELEC
- FUJI SEMI
- FME
- FUJI ELECT
- FUJI ELECTRONICS AME
- FUJI ELECTRI
- FUJI COM
- FJTSU
- FUJ-OKI
- FUJ/AMD
- FUJ/WDC
- FUJ/YE
- FUJI T&R
- FUJ/MO
- FUJI XERO
- FUJTSU
- Fuji Electric Corp of America
- Fuji/NEW
- Fuji Device Technology America
- FCA
- FUJI SKT