- Mfr. #:
- V300C12C150B
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Current-Output-Max | 12.5A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.853 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. V300C12C150B is now available at OMO. Request a quote of V300C12C150B please use the request quote or email us a RFQ.
V300C12C150B Price & Stock
Vicor V300C12C150B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V300C12C150B | 3 | 1375.62 | 1213.15 | 1081.52 | 1081.52 | 1081.52 | 2019-12-06T22:54:47Z |
| Digi-Key | V300C12C150B-ND | - | 1074.69 | 1074.69 | 1074.69 | 1074.69 | 1074.69 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| North Star Micro | V300C12C150B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C12C150B due to regional differences or acquisition. V300C12C150B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US