- Mfr. #:
- V300C12C75BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 75W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 75W |
| Current-Output-Max | 6.25A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.85 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V300C12C75BL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V300C12C75BL Price & Stock
Vicor V300C12C75BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1346-ND | 25 | 1184.61 | 1146.38 | 1146.38 | 1146.38 | 1146.38 | 2019-12-06T13:57:52Z |
| Mouser | 492-V300C12C75BL | 6 | 1516.37 | 1337.22 | 1192.13 | 1192.13 | 1192.13 | 2019-12-06T22:54:47Z |
| Abacus Technologies | V300C12C75BL | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | V300C12C75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | V300C12C75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C12C75BL due to regional differences or acquisition. V300C12C75BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US