- Mfr. #:
- V300C12H75BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters Watts- 75 Vin 300 Vout 12 Grade - H
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Vicor |
| Brand: | Vicor |
| Industry: | Medical, Industrial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Mounting Style: | Flange |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Application: | ATE, Communications, Defense and Aerospace, Distributed Power, Industrial and Process Control, Mediacl, Off-Line Systems with Auto-Ranging / PFC Front Ends |
| Output Power: | 75 W |
| Output Current-Channel 1: | 6.25 A |
| Dimensions: | 57.9 mm x 36.8 mm x 12.7 mm |
| Length: | 57.9 mm |
| Width: | 36.8 mm |
| Series: | 300C |
| Input Voltage: | 300 V |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Height: | 12.7 mm |
| Output Voltage-Channel 1: | 12 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V300C12H75BL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V300C12H75BL Price & Stock
Vicor V300C12H75BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V300C12H75BL | 3 | 2180.00 | 1922.51 | 1772.85 | 1772.85 | 1772.85 | 2019-12-16T23:33:09Z |
| Digi-Key | V300C12H75BL-ND | - | 1703.00 | 1703.00 | 1703.00 | 1703.00 | 1703.00 | 2019-12-17T13:52:26Z |
| Dana Microsystems | V300C12H75BL | 9,295 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T20:42:37Z |
| North Star Micro | V300C12H75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V300C12H75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C12H75BL due to regional differences or acquisition. V300C12H75BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US