V300C28H150BL - Vicor Corporation
Mfr. #:
V300C28H150BL
Description:
DC DC CONVERTER 28V 150W
Packaging Bulk
Current-Output-Max 5.36A
Voltage-Isolation 3kV (3000V)
Voltage-Input-Max 375V
Voltage-Output-1 28V
Size-Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Voltage-Input-Min 180V
Power-Watts-Manufacture-Series 150W
Number-of-Outputs 1
Efficiency 0.865
Operating-Temperature -40°C ~ 100°C