- Mfr. #:
- V300C28H150BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 28V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Current-Output-Max | 5.36A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Output-1 | 28V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.865 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V300C28H150BL is available at OMO Electronic.We can offer V300C28H150BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V300C28H150BL Price & Stock
Vicor V300C28H150BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V300C28H150BL | 1 | 2801.63 | 2470.70 | 2470.70 | 2470.70 | 2470.70 | 2020-03-03T00:15:16Z |
| Digi-Key | V300C28H150BL-ND | - | 2188.63 | 2188.63 | 2188.63 | 2188.63 | 2188.63 | 2020-03-02T14:01:37Z |
| Ameya360 | V300C28H150BL | - | 2614.89 | 2614.89 | 2614.89 | 2614.89 | 2614.89 | 2020-02-28T06:24:20Z |
| Dana Microsystems | V300C28H150BL | 711 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Abacus Technologies | V300C28H150BL | 123 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| North Star Micro | V300C28H150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C28H150BL due to regional differences or acquisition. V300C28H150BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US