- Mfr. #:
- V300C28T75BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 28V 75W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 75W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Output-1 | 28V |
| Current-Output-Max | 2.68A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.873 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V300C28T75BL at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V300C28T75BL In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V300C28T75BL Price & Stock
Vicor V300C28T75BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V300C28T75BL-ND | - | 1122.82 | 1122.82 | 1122.82 | 1122.82 | 1122.82 | 2019-10-29T12:35:07Z |
| Mouser | 492-V300C28T75BL | - | 1437.30 | 1267.54 | 1093.58 | 965.96 | 965.96 | 2019-11-01T05:29:22Z |
| Dana Microsystems | V300C28T75BL | 1,722 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | V300C28T75BL | 46 | - | - | - | - | - | 2019-11-05T23:53:39Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C28T75BL due to regional differences or acquisition. V300C28T75BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US