- Mfr. #:
- V300C3V3M75BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 75W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 75W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Output-1 | 3.3V |
| Current-Output-Max | 22.7A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.798 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V300C3V3M75BL is available at OMO Electronic.We can offer V300C3V3M75BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V300C3V3M75BL Price & Stock
Vicor V300C3V3M75BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V300C3V3M75BL-ND | - | 2757.22 | 2757.22 | 2757.22 | 2757.22 | 2757.22 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Mouser | 492-V300C3V3M75BL | - | 3647.09 | 2876.60 | 2490.65 | 2490.65 | 2490.65 | 2019-12-02T23:58:26Z |
| USComponent | V300C3V3M75BL | 138 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Nexxon | V300C3V3M75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C3V3M75BL due to regional differences or acquisition. V300C3V3M75BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US