- Mfr. #:
- V300C5M50BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 5V 50W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 50W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Current-Output-Max | 10A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.81 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
V300C5M50BG Price & Stock
Vicor V300C5M50BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V300C5M50BG-ND | - | 2213.20 | 2213.20 | 2213.20 | 2213.20 | 2213.20 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Mouser | 492-V300C5M50BG | - | 2833.02 | 2498.39 | 2303.97 | 2303.97 | 2303.97 | 2019-12-13T20:59:41Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C5M50BG due to regional differences or acquisition. V300C5M50BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US