- Mfr. #:
- V48A12C500BN3
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Current-Output-Max | 41.67A |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.88 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V48A12C500BN3 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V48A12C500BN3 Price & Stock
Vicor V48A12C500BN3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48A12C500BN3-ND | - | 2226.49 | 2226.49 | 2226.49 | 2226.49 | 2226.49 | 2020-03-26T12:52:47Z |
| Mouser | 492-V48A12C500BN3 | - | 2850.04 | 2513.44 | 2513.44 | 2513.44 | 2513.44 | 2020-03-25T21:13:01Z |
| USComponent | V48A12C500BN3 | 128 | - | - | - | - | - | 2020-03-26T22:34:19Z |
| Abacus Technologies | V48A12C500BN3 | 215 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | V48A12C500BN3 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | V48A12C500BN3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48A12C500BN3 due to regional differences or acquisition. V48A12C500BN3 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US