- Mfr. #:
- V48A24C500BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Current-Output-Max | 20.83A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.875 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V48A24C500BG is available at OMO Electronic.We can offer V48A24C500BG for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V48A24C500BG Price & Stock
Vicor V48A24C500BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48A24C500BG-ND | - | 2208.03 | 2208.03 | 2208.03 | 2208.03 | 2208.03 | 2019-11-25T13:43:53Z |
| Mouser | 492-V48A24C500BG | - | 2826.41 | 2492.60 | 2492.60 | 2492.60 | 2492.60 | 2019-11-26T00:55:59Z |
| USComponent | V48A24C500BG | 105 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48A24C500BG due to regional differences or acquisition. V48A24C500BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US