- Mfr. #:
- V48A48C500BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters C 36/75/48 48v/ 10.4A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Series: | V48A |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Industry: | Medical, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case Size: | Full Brick |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Unit Weight: | 7.326402 oz |
| Width: | 56 mm |
| Output Power: | 500 W |
| Output Voltage-Channel 1: | 48 V |
| Input Voltage: | 36 V to 75 V |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Height: | 12.7 mm |
| Length: | 117 mm |
| Output Current-Channel 1: | 10.42 A |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 20 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
V48A48C500BL Price & Stock
Vicor V48A48C500BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1409-ND | 5 | 2209.25 | 2137.99 | 1995.46 | 1995.46 | 1995.46 | 2019-12-08T13:51:07Z |
| Mouser | 492-V48A48C500BL | 5 | 2827.98 | 2493.98 | 2493.98 | 2493.98 | 2493.98 | 2019-12-06T22:54:47Z |
| USComponent | V48A48C500BL | 128 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Abacus Technologies | V48A48C500BL | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48A48C500BL due to regional differences or acquisition. V48A48C500BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US