- Mfr. #:
- V48A5C400B
- Description:
- Isolated DC/DC Converters C 36/75/48 5v/ 80A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Series: | V48A |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case: | Full Brick |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Industry: | Commercial |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Medical |
| Output Current-Channel 1: | 80 A |
| Width: | 55.88 mm |
| Output Voltage-Channel 1: | 5 VDC |
| Output Power: | 400 W |
| Input Voltage: | 36 VDC to 75 VDC |
| Isolation Voltage: | 3 kVrms |
| Height: | 12.7 mm |
| Dimensions: | 116.84 mm x 55.88 mm x 12.7 mm |
| Length: | 116.84 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 20 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: V48A5C400B is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy V48A5C400B,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
V48A5C400B Price & Stock
Vicor V48A5C400B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48A5C400B-ND | - | 2095.73 | 2095.73 | 2095.73 | 2095.73 | 2095.73 | 2020-01-03T13:53:44Z |
| Mouser | 492-V48A5C400B | - | 2682.68 | 2365.83 | 2181.69 | 2181.69 | 2181.69 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| USComponent | V48A5C400B | 110 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V48A5C400B | 4,032 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| North Star Micro | V48A5C400B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | V48A5C400B | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48A5C400B due to regional differences or acquisition. V48A5C400B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US