- Mfr. #:
- V48B12T250BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Current-Output-Max | 20.83A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.87 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of V48B12T250BL at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
V48B12T250BL Price & Stock
Vicor V48B12T250BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48B12T250BL-ND | - | 1498.05 | 1498.05 | 1498.05 | 1498.05 | 1498.05 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Dana Microsystems | V48B12T250BL | 3,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| North Star Micro | V48B12T250BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48B12T250BL due to regional differences or acquisition. V48B12T250BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US